Hemeroidy: Vše, co o nich potřebujete vědět

Hemeroidy: Vše, co o nich potřebujete vědět

Život moderního člověka se dost výrazně odlišuje od toho, který znali naši předkové. Oproti nim po celé dny stojíme, nebo sedíme, jíme spoustu nezdravých potravin a málo se hýbeme. Což jsou podmínky, které otevírají dveře civilizačním nemocem, mezi které patří i hemoroidy. Jelikož jde o poměrně rozšířený problém, mrkneme se na všechno, co o něm musíte vědět.

Možná si to ani neuvědomujete, ale většinu svého života trávíme v sedě, ve stoje, nebo poleháváním na gauči, či v posteli. Jen si to vezměte. Ráno se probudíme, rychle do sebe hodíme něco k jídlu, sedneme si do auta, nebo do prostředku hromadné dopravy (ve které většinou taktéž sedíme) a pak celý den sedíme u počítače, nebo za stolem. Případně si nesedneme, jak je den dlouhý.

Kromě toho, že tím trpí naše končetiny, na kterých se může začít projevovat žilní nedostatečnost, otevíráme tím dveře vzniku hemeroidů.

Jelikož jde o velmi delikátní problém, o kterém se v dobré společnosti příliš nemluví, nabízíme vám detailního průvodce, ze kterého vyčtete vše potřebné.

co jsou to hemeroidy

Co jsou to hemeroidy

Hemoroidy jsou onemocnění žil, které se nacházejí v namáhané oblasti okolo konečníku. Může jít o žíly uvnitř, ale i venku. (Z toho důvodu rozlišujeme, zda jedinec trpí vnějšími hemoroidy, nebo vnitřními.) Vnitřní postihují přímo konečník, vnější se soustřeďují okolo něj zvenčí.

Projevy hemoroidů jsou pro člověka velmi nepříjemné a mohou ovlivňovat kvalitu jeho života. Naštěstí pro nás dnes existují způsoby, jak se jich dá zbavit.

Vnější hemoroidy

Jak už bylo řečeno, vnější (nebo také externí) hemeroidy se nacházejí v těsné blízkosti análního otvoru. Nejsou vidět, protože jsou pod kůží.

Mezi jejich příznaky patří:

 • Svědění okolo konečníku
 • Bolest okolo konečníku
 • Nerovnosti okolo konečníku
 • Krev ve stolici

vnější a vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy jsou ty, které se udělají uvnitř análního otvoru. Z toho důvodu mohou způsobovat těžko definovatelné nepohodlí během různých denních úkonů.

Projevují se:

 • Bolestí análního otvoru
 • Svěděním uvnitř análního otvoru
 • Krvácením
 • Inkontinencí

Prasknutí hemoroidu

Jelikož se hemoroid dělá tak, že povolí stěna cévy, která vytvoří vak naplněný krví, může se stát, že hemeroid v nějaké fázi své existence praskne. Jak se to dá ale poznat a co se s tím dá dělat?

V první řadě je nutné pochopit mechanismus toho, co se během tohoto jevu děje. K prasknutí mají větší sklony vnější hemoroidy. Jak se v nich nahromadí přebytek krve, může se v nich udělat krevní sraženina. (Což je důvod, proč hemoroid na omak připomíná tvrdou bulku.) Ta může prorazit kůži a odtéct pryč.

Tento jev poznáte podle:

 • Silnějšího krvácení
 • Bolesti
 • Pozorování krevních sraženin

V případě, že se vám něco podobného stane je důvod k tomu, abyste neprodleně kontaktovali svého ošetřujícího lékaře.

prasknutí hemoroidů

Jak vznikají hemoroidy

K hemoroidům se člověk dopracuje mnoha různými způsoby. Z toho důvodu se s nimi může během svého života setkat skoro každý.

Mezi hlavní příčiny hemoroidů řadíme:

 • Namáhání během vykonávání velké potřeby
 • Chronickou zácpu
 • Dlouhý pobyt na toaletě
 • Rodinnou anamnézu

V rámci tohoto zdravotního problému existují i konkrétní ohrožené skupiny. Patří mezi ně například těhotné ženy, které mohou trpět na zácpy a které musí silně tlačit během porodu. Dalším rizikovým faktorem je sedavé zaměstnání, nebo pokročilý věk.

Jak poznat hemoroidy

Jelikož je opakování matkou moudrosti, ještě jednou si připomeneme, jak se mohou hemeroidy projevit. Můžete pociťovat bolest v okolí, nebo uvnitř análního otvoru, která vám znemožní v klidu stát, nebo sedět. Také můžete pociťovat neobvyklé svědění. Výjimečná není ani krev na toaletním papíru, nebo v toaletě. (Její větší množství může poukazovat na prasklý vnější hemoroid, ve kterém se udělala krevní sraženina, která si prorazila cestu kůží.)

jak poznat hemeroidy

Pokud vám smíme radit, v každém případě se nechce vyšetřit vaším praktickým lékařem. Mějte na paměti, že krev ve stolici může být symptomem mnohem vážnějších nemocí, jako je například rakovina střev.

Řešení problémů

Pokud se u vás hemoroidy vyskytly, je důležité vědět, jak s nimi správně pracovat. V první řadě musíte dbát na to, abyste se udržovali v dokonalé čistotě. Z toho důvodu si každý den dopřávejte alespoň 10 minut sedacích koupelí v příjemně teplé (nikoliv vařící) vodě. Také si můžete obstarat volně prodejný přípravek proti hemoroidům.

Velkou roli ve zvládání hemeroidů hraje i vyvážená strava, která by měla být bohatá na vlákninu. (Je ale podmínkou, abyste dodržovali dostatečný pitný režim, jinak vám vláknina způsobí spíš zácpu.) Tímto způsobem by se měla změkčit a zpravidelnit stolice, kterou bude možné vytlačit bez použití extrémní námahy.

Také vyzkoušejte:

 • Cvičení
 • Vlhčený toaletní papír (ty levnější a škrábavé mohou příliš dráždit, což není v této situaci žádoucí)
 • Studené obklady
 • Léky proti bolesti (ale ne ty, které mohou ředit krev, nebo které mohou způsobovat zácpu)
 • Operaci (jedná se ale až o úplně poslední možné řešení)

Klíč ke zlepšení vašeho zdravotního stavu držíte pouze ve svých rukách.