Léčba a příznaky hemeroidů

Léčba a příznaky hemeroidů

Nikdo z nás se na veřejnosti nechlubí tím, že ho trápí hemoroidy. Skrývat je ale může být pekelně složité. Zvlášť proto, že svému majiteli způsobují extrémní nepohodlí. Z toho důvodu byste měli přemýšlet o tom, jak je začnete řešit. Víte, jaké máte možnosti?

Hemeroidy postihují cévy, které jsou vně, nebo uvnitř análního otvoru. Vzhledem k tomu, že je způsobuje široké spektrum faktorů, alespoň jednou v životě se jimi zabývá téměř každý z nás.

Co si ale budeme povídat. O tom, že vás trápí podobný problém, obvykle taktně mlčíte. Jak před svými známými, tak před partnerem a mnohdy i před svým lékařem. To ale nebývá příliš moudré, protože právě on může být vaším dobrým spojencem, který vám poradí, jak na ně. (Také může vyloučit, že se o vás pokouší nějaká mnohem vážnější choroba.)

Možná ale potřebujete nejprve vědět, co vás přesně čeká. Proto vám povíme, jaké existují varianty léčby a na co přesně se máte připravit, když si jednu z nich zvolíte.

příznaky hemeroidů

Příznaky hemoroidů

Hemoroidy jsou zdravotní problém, který postihuje oblast análního otvoru a jeho nejbližší okolí. Stejně, jako všude jinde tudy procházejí žilky a cévy, které rozvádějí krev. Kvůli velké námaze, nebo nezdravému životnímu stylu však mohou otékat, nebo mohou tvořit “vaky”, které se plní krví, kvůli čemuž se mění v tvrdé bulky a mohou prasknout a krvácet. Hemeroidy rozdělujeme do dvou kategorií.

Vnitřní

Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř análního otvoru, kde je nemůžeme vidět. (Ale zato je můžeme velmi dobře cítit, když se probudí.)

Projevují se:

  • Bolestí v análním otvoru
  • Svěděním v análním otvoru
  • Krvácením

Vnější

Vnější hemoroidy se nacházejí v těsné blízkosti rekta. Na první pohled nemusí být patrné, protože jsou překryté kůží. Může se ale stát, že nahmatáte podezřelý výstupek, nebo bulku.

Stejně, jako vnitřní hemoroidy se ty vnější projevují bolestí a svěděním. V extrémním případě se v nich může udělat krevní sraženina, která si najde průchod přes kůži. Což může vést k velké bolesti a nepohodlí a také k extrémnímu krvácení.

příznaky vnějších hemeroidů

Léčba hemoroidů

Hemoroidy se nemusí projevovat stále. To ale neznamená, že nemohou způsobovat komplikace a nepříjemné pocity. Z toho důvodu se podíváme na to, jaké jsou způsoby jejich léčby.

Léčba vnitřních hemeroidů

Léčba vnitřních hemoroidů může probíhat ve spolupráci se zkušeným týmem lékařů. K jejich úplnému odstranění se totiž používají nejrůznější operativní zákroky. (Některé z nich jsou invazivní více, jiné méně.)

Jednou z metod je omotání gumičky okolo části hemeroidu, která znemožní přívod krve do problematické oblasti. Také se ale používá píchání injekcí, nebo chirurgické odstranění hemoroidů, během kterého je pacient v anestezii. (Jelikož se jedná o rychlý a nenáročný zákrok, pacient obvykle odchází domů ještě v ten stejný den.)

léčba vnitřních hemeroidů

Léčba vnějších hemeroidů

V případě bolestí vnějších hemoroidů vám může lékař nabídnout užívání léků. Případně i sedací koupele v teplé vodě, které uklidní oblast a udrží ji v čistotě. V neposlední řadě vám poradí, abyste si pořídili některý z volně prodejných přípravků na hemoroidy. Je ale potřeba říct, že žádná z těchto metod fakticky hemoroidy neléčí. Dojde jen ke zmírnění projevů.

Domácí léčba

Jak už bylo řečeno o pár řádků výše, domácí léčba je tak trochu mylný termín. Především proto, že její postupy hemoroidy neléčí. Jen zmírňují jejich projevy. Z toho důvodu těmto metodám nepřikládejte až takovou váhu. (Jediné, co vám může pomoci se jich doopravdy zbavit je některý z výše uvedených operativních zákroků.) To ale neznamená, že někomu nemůže pomoci. (Zvlášť, pokud není situace vážná.)

Lidé běžně přistupují k:

  • Používání vlhčeného toaletního papíru
  • Nošení prodyšného spodního prádla a oblečení
  • Přikládání studených obkladů

Sedací koupele

Už jsme se o tom zmínili jednou, ale určitě je na místě to trochu více rozvést. Příznivý vliv na lepší zvládání hemoroidů mohou mít pravidelné sedací koupele v příjemně teplé (ale ne vařící) vodě. Mohou probíhat buď samostatně, nebo za přidání epsomské soli.

Tento návyk vám pomůže očistit oblast konečníku a zklidnit podráždění. Jelikož zde hraje velký faktor očista, nejlepší pro vás bude, když se budete koupat hned po vykonání velké potřeby.

Strava a bylinky

I když nemáme hemoroidy spojené s používáním bylinek, pár z nich se na ně dá podle potřeb použít. Hodně se mluví o aloe vera, které má zklidňující účinky. (Není ale klinicky potvrzeno, že by mělo nějaký vliv na léčbu hemeroidů. Musí se navíc používat čistý gel bez příměsi, je nutné ho aplikovat jen zvenčí a také se musí nejprve otestovat, zda na něj nemáte alergii.) Také můžete vyzkoušet mycí přípravky a krémy, které obsahují vilín.

Co se týče stravy, je důležité si dopřát hodně ovoce, zeleniny a luštěnin, které obsahují vlákninu. (Změkčí stolici, takže není nutné při vykonávání potřeby tolik tlačit.) Je ale důležité i pít dostatek tekutin.

bylinky na hemoroidy

Jak předejít jejich vzniku

V první řadě se zaměřte na stravu, která je bohatá na vlákninu a dostatečně pijte. (Když se tak nestane, vláknina nemůže správně působit, čímž může zapříčinit zácpu, která vaše problémy s hemoroidy ještě zhorší.)

Velmi důležitý je i pravidelný pohyb, který vám pomůže udržet normální peristaltiku střev. Nehledě na to, že nebudete sedět, což je pro vás samo o sobě prospěšné. Také si dávejte velmi dobrý pozor na používání projímadel. I průjem může způsobit, nebo podráždit již existující hemoroid. V neposlední řadě běžte vykonat svou potřebu ve chvíli, kdy ji cítíte.